Marifette Namaz

Bismillâhirrahmânirrahîm.

Başa döndüğümüzde zikirde “abdestli olmayı ” söylemiştik. Şeriatta, abdest ibadet etmek için hepimizin bildiğidir. Abdest nasıl alınır ve nasıl bozulmuş olur? Bunları herkes biliyor. Size ”marifette abdest” nedir bunu yazalım:

Manevi abdest; kötü işler ve düşük huylarla bozulur. Manevi abdesti bozanlar arasında büyüklük taslamak, kendini beğenmişlik, gıybet, yalancılık ve buna benzeyen kötü davranışları sayabiliriz. Ayrıca gözün, kulağın, elin, ayağın yaptığı hataları da sayabiliriz. Çünkü Peygamber (s.a.v.) Efendimiz : “Bu gözler zina eder.” buyurur. Bu abdestin yenilenmesi, samimi tevbe ile olur. Pişman olmak, istiğfar eylemek ve kötü olan bütün huyları terk etmekle olur.

Şeriatın abdestinin zamanı belirlidir. Güne-geceye bağlıdır. İç Alemin – Marifetin abdesti ise –ömür boyuncadır.- Buradaki ömürden kastedilen istek, dünya ve ahiret ömrüdür; dolayısı ile sonsuzdur.

Marifette Namaz :

Şeriattaki namazları uzun uzadıya yazmama gerek yok. İzninizle Marifetteki Namazı anlatalım.

“Kalbin, sonsuz huzurda kalmasını sağlayan namazdır.” Ve en önemli namazdır.Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz: “Namaz, ancak “kalp” huzuru ile olur.” buyurmaktadır.

Şeriat Namazı vakitlere – zamana bağlıdır. Marifetteki namaz sonsuzdur. Ömür boyunca devam eder ve onun mescidi kalptir. Asıl namaz budur, hakiki kalple – imanla kılınan namazdır. Böyle olan kalp ve ruh farkında olsak da olmasak da namazla meşguldür. Kalp, ne ölür ne de uyur. Uykuda ve ayakta o, öylece vazifesine devam eder. Bu namazda kalp “Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.” ayetini devamlı olarak yaşar. (Fatiha Suresi, 4. Ayet)

İşte böyle olan kalp her an Allah’ın huzurundadır. Kula, kulluğu ortadan kaldırmış, Yaradan’ı ile baş başadır. O’ndan ister ve O’na tam olarak yönelmiş olur. İşte o büyük kalp her türlü Kutsal hitaba – seslenişe mahzar olur ve istenilen kul bu kuldur. İşte Şeriat Namazı ile Kalp Namazı birleştiğinde gerçek namaz yaşanmış olur. Bunun da sevabı çok büyük olur.

Rabbimiz sizleri ve beni “Hitapları – seslenişleri duyabilen ” ve gerçek namazı kılan kullarından eylesin. Amin.

Bir Cevap Yazın