Hadis ve Sünnet (Tefekkür)

Hadisler ve sunnetler peygamberimizin bize bıraktığı öğütler, yol gösteren pusulalardır..
Mesela uyurken sağ tarafa dönüp yatmak peygamberimizin sünneti ve tembihidir..Nedenini bilmeden kabul ediyoruz amenna ancak bunun bilimsel olarak açıklaması var; kalbin üzerine yani sol tarafa dogru yatıldığında kalp sıkışır ve rahat çalışamazmış.Sağ tarafa yatılması kalp çalışma sistemimizin çok daha iyi işlemesini sağlarmış.. Yemege tuzla baslanmasindan tutunda suyu oturarak içmeye kadar hepdinin bilimsel açıklaması var..
Kitabımızda verilen örnekler üzerinden gidecek olursak..
Yarın, öleceğini bilsen bile ağaç dik..
Kıyametin koptuğunu görsen bile,elinde yeşil dal varsa dik..
Hadislerinde sevgili peygamberimiz (sav) ağaçların, ormanların önemine dikkat çekiyor..
Ormanların (ağaçların) havayı temizlesi, yağış miktarını arttırması,(bazı) doğal afet olusumu riskini azaltması ve bunlar gibi birçok konuda faydası olduğunu biliyoruz.. Bunun yanında Duhan suresinde kıyamet öncesinde olacak nükleer savastan bahsediliyor..Bu siddetli savaşta açığa çıkacak olan radyasyonun etkisinin en aza düşmesi ağaçlarn radyasyonu emip havayı temizlemesi sayesinde olacaktır.. Bu sebeple sevgili peygamberimiz gelecek olan günün çok öncesinde ağaç dikmenin önemini hadislerle vurguluyor, bizlere öğüt veriyor..
Radyasyon etkisini azaltacak olan agaclarda Tin suresinde bildirilmistir.. Bu ağaçlar bünyesindeki suyu süt,yağ ve reçine olarak barındıran incir,zeytin ve çam ağaçlarıdır..

Gelelim diğer bir hadise; 3 kisinin gözünü cehennem ateşi yakmaz: Allah yolunda kaybedilen göz,Allah yolunda nöbet bekleyerek geceleyen göz, Allah korkusundan yaş akıtan göz..

Allah yolunda kaybedilen gözden kasıt;hak yolunda cihattır..yani hak yolunda kayıp vermeyi göze almaktır..

Allah yolunda nöbet bekleyerek geceleyen göz; Hak yoldan ayrılmayan, ibadetine sıkı sıkıya tutunup bırakmayan, unutulmasına izin vermeyendir.. Kur’an ve sünnet üzerine yaşayanlardır..

Allah korkusundan yaş akıtan göz ; korkunun manası burda değişiyor..Korku Rabbe layık kul olamamak, hosnut edememekten kaynaklanan üzüntü-kederin diğer adıdır.. Burda bahsedilen; Rabbin verdiklerini idrak ve tefekkür eden, ben bunları hakedecek ne yaptım diye düşünen ve her halükarda eksik hissedip gönül yaşları döken kimsedir..

 

 

Bir Cevap Yazın