Üveysilik

Bismillah Billah
Üveys nedir üveysilik nedir.
Üveys Veysel karane gibi, Allahı ve Resulünü görmeden onları aşkla sevendir. Bir sanat eserinin sanatçısını ilanı gibi, cismen yan yana olmasa da ruhaniyetiyle, Yanyana; görür gibi yaşaması sanatıdır. Üveysilik hazreti Peygamber’imiz, Hızır As. Ve Veysel Karane’den günümüze Allah’ın izni ve keremi ile ulaştırılmıştır. Sadece dünya da olmayan pirler sultanlar evliyalar ile değil dünyada hala sağ iken de ruhaniyetiyle ders veren sultanlar olabilir. Hatta gönlüme doğan o ki, bir başka kişiden marifette ilerde iseniz, sizinde maneviyatınızla ders alan kişiler vardır, olacaktır.
Aman ben kimim ki dediniz 🙃 duydum. MUM IŞIĞINDAN HABERSİZDİR, O SADE YANAR. Emeği kutsal kılan, eylem biçimi olması; sırf karın doyurmak için sevmeden yapılan iş de var, Allah’ın Rıza’sı lazım deyip, işini Sevgi’yle ve en iyi şekilde yapmakta.
Samimiyet denilen olgunun da, ter dökmek gibi, bedeli zahiren ne olursa olsun asıl karşılığı Allah katındadır ki, o cimrileri sevmez ve Gani olan o dur.
Bu sıralar çokça video bakıyorum Can’lar, altlarına site ismiyle yorum yapmaya gayret ediyorum.
Üveyslikle ilgili ne akıl almaz iddialar ne cahillikler gördüm, kızdım lakin bilenle bilmeyen bir olur mu dedim. Her ne kadar bilmeyen bir posta oturmuş vaaz veren olsa da; bilmediğini biliyorsa da art niyetli olduğunu görebildim.
Neden anlatıyorum bunları derseniz, biz kiminiz ki demeyin (hah oluyorsa Allahtan, onun lütfu ona ve onun sevdiği sultanlara tabii ki edepli olacaz. Kastım mana alemi ya da hak söyleyen zatlar değil)
Yeri geliyor; öğreten Allah’a Hamd olsun, şeriattan tarikat ten konuşamayacağım,beni bin kere cebinden çıkaracak bir zat, marifetten bakamadığı için senden benden çok geride olabiliyor. Katmak: tamam etmek, tutmak- kaldırmak nasip olsun bizlere. Bizi tutup kaldırdıkları ve elimizi bırakmayıp, nefsimize ve iblise terk etmediği için yürüdüğümüz yolda Allah’a sonsuz şükürler olsun.

Ö.Ş Üveys

Bir Cevap Yazın